DPF İptali

DPF (Dizel Partikül Filtresi) Nedir?

DPF, Euro4 emisyon sınıfına sahip araçların bazılarında, Euro5 ve Euro6 emisyon sınıfına sahip tüm dizel motorlu turbo beslemeli araçlarda emisyon gereksinimini karşılayabilmek için (havaya salınan zararlı NOx gazının filtrelenip yakılarak daha zararsız gazlar şeklinde salınması) egzoz sisteminde bulunan bir filtredir. Filtrenin görevi egzoz gazı içinde bulunan zehirli maddeleri filtreleyerek egzozdan dışarı daha az zehirli gaz çıkmasını sağlamaktır. Bu sayede doğaya daha az zararlı gaz salınımı yapılmış olur.
Filtre içerisinde biriken kurum, egzoz sistemi ısındıkça tepkimeye girerek yakılır ve kendiliğinden temizlenir. Kısa mesafe sürüşlerde ya da soğuk havalarda bazı zamanlar egzoz sistemi filtreyi temizleyecek sıcaklığıa ulaşamaz, bu gibi durumlarda dpf sıvısı dediğimiz sıvı filtre sistemine enjekte edilerek tepkime için gereken ısı düşürülür ve böylelikle daha düşük sıcaklıklarda filtre temizlenebilir. Hatta araçlarda görülen “dpf sıvısı azaldı, partikül sıvısı az, katkı sıvısı kritik seviyede” gibi hatalar bu dpf sıvısının azalmasından kaynaklanır.

DPF Sisteminin Avantajları Dezavantajları Nelerdir?

DPF sistemi yukarıdaki yazıda da bahsettiğimiz gibi Euro4 emisyon sınıfına sahip araçların bazılarında, Euro5 ve Euro6 emisyon sınıfında olan dizel araçların hepsinde mevcuttur. Doğayı ve atmosferi korumak için yapılan bu sistemin avantajları olduğu kadar bazı durumlarda büyük dezavantajları da vardır. En bilinen sorun çalışan bu sistemin arızalanması ve tamirinin mümkün olmaması ya da çok nadir durumlarda mümkün olmasıdır. Bu sistemin değiştirilmesi B segment araçlarda ortalama 4000-5000 TL’den başlarken, araç sınıfı arttkça 15.000-25.000 TL bandına kadar çıkabilmektedir.
Tamiri yapılmaz ise, filtrenin tıkanması sonucu aracın sürekli olarak arıza lambası yakması, motora geri basınç yaparak sübabları bozması ya da zaman ayarını kaçırarak motorun vuruntulu çalışması, bazı araçlarda motor gücünün elektronik olarak kısıtlanması (%30 – %40 a kadar) ve motorun hiç çalışmadığı gibi durumlarla karşılaşılmaktadır. Tamir edilen ya da değiştirilen bu sistem fabrikada takılan sistem kadar uyumlu ve sorunsuz olmayacağı için çoğu kullanıcı sistemin iptalini tercih etmektedir.

DPF İptali Nedir? Nasıl Uygulanır?

DPF iptali aracınızın üzerinde hiç DPF yokmuş gibi çalışmasını sağlamaktır. Bu işlem için iki farklı uygulama yapılmaktadır. Öncelikle ECU (Motor Konrol Ünitesi) üzerinde yazılımsal olarak DPF parametrelerinin tamamen silinmesi gerekmektedir. Bu işlem ortalama 45-90dk süren bir işlemdir. Sonrasında ise egzozun içindeki filtrenin kırılarak boşaltılması ya da çıkartılıp yerine boş susturucu takılması gerekmktedir. Uygulama sonrasında aracınızdan dpf sistemi tamamen iptal olur, motor arıza lambası yanmaz ya da DPF yüzünden çekiş düşmesi, marş basmaması gibi sorunlar bir daha yaşanmaz. Uygulamanın aracınıza mekanik ya da elektronik olarak hiçbir zararı yoktur.
Masterchip olarak DPF iptali işlemini İstanbul Ataşehir’de bulunan merkez uygulama noktamızda sorunsuz olarak gerçekleştirmekteyiz. Aracınızın marka ve modeline göre uygulama türleri farklılık göstermektedir. Bizlere telefon yolu ile ya da dijital mecralardan ulaşarak aracınız ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilisiniz.

Designed By: Zet Yazılım